Ne Yapabilirim? Gündüz Vassaf.

Ne Yapabilirim? Geleceğe Kartpostallar. Gündüz Vassaf. İletişim Yayınları, 2016.

Küresel Gezi Gençliğine ve ebeveynlerine adanmış bir kitap. Kutlukhan Perker’in çizimleriyle bezenen kitabın fütüristik, inadına iyimser bir havası var. Vassaf, ideolojiler üstü denebilecek bir konumdan baktığı “Küresel Gezi” kavramı çerçevesinde günümüz Türkiye’sinin (ve günümüz dünyasının) bir çözümlemesini yapıyor, sorunlarına parmak basıyor. Bununla da kalmayıp, inandığı çözüm yollarını sıralıyor. Onbir bölüme dağılan uzunlu kısalı yazıların arkasında duran adamın yalnızca bir psikolog, bir bilim adamı değil aynı zamanda bir eylem adamı olduğunu unutmamak gerek. İnandıklarını, yapılabileceğinden kuşku duymadıklarını söylüyor. Eski deyimle, “ahkam kesmiyor”.

İyimserliğini, girişkenliğini, Küresel Gezi kavramına yüklediklerini tümüyle paylaşmasam da Ne Yapabilirim’i severek okudum. Etkilendim. Kötümserliğin sınırlarında gezinen, gelecekten umutlu olduğu anlarda kendinden kuşkuya düşen biri olduğuma göre, Gündüz Vassaf’tan öğreneceğim çok şey var. Özellikle de tüm kitaba sinen, George Orwell’dan yaptığı şu alıntıda gerekçesini bulan güleryüzlü yaklaşımından : Her espri küçük bir devrimdir. (s. 62)

Kitap, yalnızca Gündüz Vassaf’ın gelecek ile ilgili tahminlerini, beklentilerini, kendisi o terimi kullanmasa da utopyasını öğrenmek için bile okunabilir. Kalıplara takılmadan düşünebilen bir psikoloğun, bir yazarın cinsellik, arkadaşlık, üniversiteler, sanat ve “yeni insan” gibi başlıklar altında yazdıkları şaşırtıcı. Vassaf, gelecek konusunda haklı çıkacaksa şimdiden gençlerin gözü aydın!

Alıntılar :

Eylem, eylemsizliğe hizmet edebilir mi? (s. 56)

Sorumluluklarımız ve dünya vatandaşlığı duyarlılıklarımız, günün hızında tüketici kimliğimizle örtüşüyor. Eylemlerimiz, kullan ve at nesnelere dönüşüyor. Geriye kalan, “Amca bana bir imza ver” diyen şairin dizeleri. (s. 57)

Tek tanrılı dinlerin peygamberlerini gülerken düşünebilir misiniz? (s. 61)

Kötü karşısında kötümserlik, kötüye güç vermek, onu iktidarda tutmak demek. Hiçbir şey yapamayacağım, çaresizliğimi benimsiyorum demek. (s. 63)

Baskı rejimlerinin gücü, devlet şiddetinden çok kitlelerin düzenin değişmezliğine inanmalarından kaynaklanıyor. Her tür gibi, insanda da esas olan çevresine uyum sağlaması. Kötümserlik, rejimi ayakta tutan bir uyum tarzı. (s. 69)

Merkezsizlik evrenin doğal hali. (s. 83)

İnsan karşısında duran devlet gayrı meşrudur. (s. 159)

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s