Şükran Yiğit. Ankara, Mon Amour!

Şükran Yiğit. Ankara, Mon Amour! İletişim Yayınları, 8inci Baskı, 2014.

Bir gün yazabilirsem, işte böyle yazmak istiyorum: Okuyanın, “yazarsam böyle yazmak istiyorum” diyeceği biçimde.

Konusu ile biçemi birbirini çağıran, bütünleyen bir roman. Cıvıklaşmadan duygusal, itmeden-ezmeden toplumsal, üstten bakmadan aydınlatan, yaşamdan soğutmadan acıtan… Nedenini sözcüklere dökebilmem zor ama, daha önce okuduğum (daha sonra yazılmış) Çatıkatı Aşıkları sanki bu romanın edebi ikizi gibi geldi… Birbirlerini yineledikleri için değil. Zihnimde, aynı buruk tadı bıraktıkları için… Yüzüme aynı sırları dökük aynayı tuttukları için…

Farklı uzunlukta bölümleri farklı zamanlarda geçen, farklı kişiler tarafından dillendirilen romanın yapısını katmerli olarak adlandırmak geliyor içimden. Her katman, bütünden alınan tada kendine özgü bir renk katıyor. Henüz okula gitmeyen bir kızın anlatımı ile 1960’ların Ankara’sında başlayan roman, yıllar sonra yine Ankara’da bittiğinde arada -doğrudan hiç konu edilmeyen- 12 Eylül Darbesi kalıyor.

Roman, sevgi üstüne: Sevginin içine doğmak, sevgiye susamak, sevginin değerini bilmek, sevgiyi öldürmek, sevgiyi anarak saklamak, paylaşmak, beslemek… Ankara, kitabın adında yer almayı hak eden bir roman kişisi gibi… Yakınlarda çocukluğunun Ankara’sıyla yeniden karşılaşan Yiğit‘in düş kırıklığı biraz da bundan olmalı.

Tanımayanlar için Şükran Yiğit: Roman yazan Gülten Akın.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s