Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti. Umberto Eco.

Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti. Umberto Eco. Çeviren : Kemal Atakay. Can Yayınları, 3üncü Baskı.

 

 

Edebiyat teorisi konusuna hiç ilgi duymayan, hatta daha önce Umberto Eco’nun romanlarından birini bile okumamış okurlar! Bu kitapta 1992 – 1993 yıllarında Harvard Üniversitesinde verilmiş 6 konferansın metni var. Böyle söyleyince, uzak durulması gereken, sıkıcı bir kitaptan söz edildiğini düşünebilirsiniz. Öyleyse, yanılırsınız! Aslında, Umberto Eco’nun yazdıklarını okumaya bu kitaptan başlamak bile kötü bir fikir olmayabilir. Çok okuyan, çok yazan, çok çalışan, çok yetenekli bir edebiyatçının aynı zamanda hem burnu büyüklükten hem de yapay alçakgönüllülük sergilemekten bu denli uzak olmasına şaşırabilirsiniz. Abartıyor olabilir miyim? Keşke abartabilsem!

Birbiriyle ilişkilendirilmiş olan bu konferansları / denemeleri neredeyse sürükleyici birer polisiye gibi okuyabilirsiniz. Gerard de Nerval ve Flaubert’den Borges’e, Shakespeare’den Dumas’ya yazarların yapıtlarından alıntılar ve bunlar üzerinde çözümlemeler aslında edebiyatın en temel konularını tatlı tatlı anlatmak, kitap okurlarının -yapılacak onca başka iş varken- öykülerde, romanlarda ne aradıklarını / ne bulabileceklerini belirtmek için birer bahane.

Yalnızca bir alıntı yapacağım! Gerisi size kalmış.

… bir anlatı ormanında gezinmek, oyunun çocuk için gördüğü işlevi görür. Çocuklar oyuncak bebeklerle, tahtadan atlarla ya da uçurtmalarla, fiziksel yasaları ve bir gün ciddi olarak yerine getirecekleri eylemleri daha yakından tanımak için oynarlar. Aynı şekilde, anlatılar okumak, gerçek dünyada gerçekleşmiş, gerçekleşmekte ve gerçekleşecek olan uçsuz bucaksız şeylere anlam vermeyi öğrendiğimiz bir oyun oynamak demektir.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s