Önce Şairleri Yaktılar. Ahmet Cemal.

Önce Şairleri Yaktılar. Ahmet Cemal. Can Yayınları, 2014.

Yazar, çevirmen, öğretim üyesi, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Ahmet Cemal’in daha önce yayımlanmış denemeleri… Denemeler 2012 sonrasında yazılmış. Önemli bir kısmı, doğrudan veya dolaylı olarak Gezi Parkı Olayları ile ilişkili. Nedenleri, olası sonuçları, anlamı… Ülkemizin gidişi konusundaki genel tavrının aksine Ahmet Cemal, Gezi ve sonrası için iyimser diyebilirim. Denemelerin çoğunun güncel gelişmelerle ilintili olması okunurluğu kolaylaştırıyor. Ahmet Cemal’in görece süssüz anlatımı da buna eklenince kitap -kimi başka deneme kitaplarına göre- kolay okunuyor.

“Gezi Parkı”nı Doğru Okumak (s.165) başlıklı denemeden :

Geçmiş, irademizden tümüyle bağımsız oluşmuş bir olaylar dağarcığının adıdır.  …

Çünkü tarih, ancak biz istersek olur. …

Çünkü tarih, kendisiyle hesaplaşılmış geçmişin adıdır. Bu hesaplaşma, geçmiş diye adlandırdığımız dağarcığın içinden seçilen olaylar arasında neden sonuç bağlantıları kurularak somutlaşır. Böyle bir hesaplaşmaya gitmeksizin bir geçmişin bütününü tarih diye adlandırmak aslında her veriyi bilgi saymak kadar büyük bir yanlıştır. Bilgi, seçilen verilerin zihinsel süreçlerden geçirilip kendimize mal edilmesi süreci sonunda edindiğimiz şeydir ve bilme’nin konusunu ancak bu şekilde dönüştürülmüş veriler oluşturabilir.

Özgürlük de öğrenilmesi gereken bir şeydir. (Theodor W. Adorno’dan yapılan bu alıntı, iki denemede daha geçiyor).

Denemeler, okuma listemi etkiledi! John Berger’in listemde olmayan bir kitabını ve Ingeborg Bachmann’ın Malina’sını aldım.

İki ayrı denemeden benzer nitelikte iki alıntıyla bitiriyorum :

… Çünkü artık düşünme ve hayatı sorgulama eylemlerinin çok uzağında, sadece inanarak yaşamanın umarsız “rehaveti” içinde yaşamaktayız. (s. 223)

İnsanoğlu için yaşamanın iki yolu vardır; kendini çoğunlukla akıntıya bırakmak ya da suyun içinde gerek daha önce attığı gerekse atacağı tüm kulaçları düşünerek ve deneyerek ilerlemek. Bütün mesele, bu yollardan hangisini gerçek anlamda “yaşamak” diye değerlendirmemiz gerektiği sorusunu sorma “geleneğine” sahip bulunmamızdır. (s.241)

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s