Halusinasyonlar. Oliver Sacks.

Halusinasyonlar. Oliver Sacks. Çeviren : Deniz Koç. Yapı Kredi Yayınları, 2015.

Seksenlerinde olan Dr. Oliver Sacks’ın son kitaplarından biri. Öncekilerden birini (Karısını Şapka Sanan Adam, Mars’ta Bir Antropolog, Müzikofili, Aklın Gözü) okudunuz ve hoşlandınızsa bunu da okumaktan keyif alacağınıza eminim. Sacks, sinirbilim uzmanı olan bir tıp doktoru. Sinirbilim ile ilgili konuları, gerçek hasta öykülerine dayanarak sokaktaki adamın rahatlıkla okuyabileceği biçimde yazabilmek gibi bir becerisi var.
Bu kitabın öncekilerden temel farkı, halusinasyon (sanrı) görmeye odaklanmış olması. Kitabı okumayacak olanların bile akıllarında yer etmesi gereken en önemli bilgi, gerçekte olmayan bir şeyi algılıyor olmanın (görüntü, ses, koku…) o kişide ağır bir akıl sağlığı sorunu olduğu anlamına gelmediği. Aksine, halusinasyonların çoğu akıl sağlığı ile ilgili sorunu olmayan insanlarda görünüyor. Bence yalnızca bunu kavramak için bile kitabı okumak isteyebilirsiniz.
Kitabın; paranormal fenomenler ve inançlarla ilgili düşüncelerinizi sarsabilecek kısımları olduğunu da söylemeliyim. Sacks, dini inançların kökenine, tarihine ilişkin şaşırtıcı ve önemli bilgiler sağlarken bunların okuru nerelere götürebileceği konusuna hiç girmemekle iyi ediyor. Çünkü maksadı arı kovanına çomak sokmak değil, işini yapmak…

Advertisements

One thought on “Halusinasyonlar. Oliver Sacks.

  1. Pingback: Ölüm Korkusunu Yenmek. Irvin Yalom ve Robert L. Berger. | Bulent Celasun's Blog

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s