Muinar. Latife Tekin.

Muinar. Latife Tekin. Everest Yayınları.

Muinar, akademik veya teknik anlamda roman olarak adlandırılamayacak bir metin. Kişi(ler) ve zaman açısından da öyle, “olmayan” olay örgüsü açısından da. Tekin’in önceki romanlarından -en azından bu yönüyle- çok farklı. Kitap, kendini kanıtlamış yazar Latife Tekin’in kenardan izlediği, insan/kadın Latife Tekin’in sesini dinlediğimiz bir yapıt.

Kitap, diyalog biçiminde sunulmuş bir monolog. Muinar, günümüzde yaşayan orta yaşlı yazar kadın karakterin içinde yaşayan, ona seslenen, yaşı binlerce yıl olan bir kadın. Doğum tarihi Hititlerden önce, ölüm tarihi bilinmiyor. Bu çağlar boyunca yaşamış tüm kadınlardan süzülmüş, dünyayı, doğayı kendi parçası gibi gören, kimi zaman çok bilmiş bir babaanne veya beğenilme endişesi taşımayan bir kocakarı edasıyla söylenip duran bir karakter.

Kitap, klasik anlamda bir romanla, bir Latife Tekin romanıyla, karşılaşmayı bekleyen okur için hayal kırıklığı olabilir. Kendini; kalıp, yöntem, kurmaca gibi endişeler taşımadan içini dökmek isteyen Latife Tekin’inin anaç sesine teslim etmekten çekinmeyen okurlar içinse Muinar’ın söyleyeceği çok şey var. Kadın, erkek, hayat üzerine… Doğa, teknoloji üzerine… Birbirimize yaptıklarımız üzerine… Terimlerin, etiketlerin kıskacına yakalanmadan…

Alıntılar :

Erkekler öldüremediğinden, kadınlar gülemediğinden delirir… (s.10)

İnsanoğlu, hayvan gibi, doğasının kendisine dayattığı gereksinimleri karşılamak zorunda. Bu gereksinimler onun dünyaya bakışına biçim veriyor. Savan aslanı için sevimli ceylan ilk olarak kendisini kıvrandıran açlığı dindirmenin bir aracıdır. Batılı oduncu için orman her şeyden önce bir işletmedir. (s.51)

Hız diyorsun ya, kimse geçmişten hızlı koşamaz, kanat taksa koşamaz… (s. 107)

… kadın içindeki erkeği serbest bırakıp hak tanıyacak ona, erkek de içindeki kadını serbest bırakacak, başka türlü sağlanmaz barış… (s.172)

… yaşadığı hayata inanarak benim diyebilecek kaç kişi çıkar aranızdan acaba? (s.180)

 

 

Advertisements

One thought on “Muinar. Latife Tekin.

  1. Pingback: Harfler ve Notalar. Hasan Ali Toptaş. | Bulent Celasun's Blog

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s