Fotoğraf Neden Kusursuz Olmak Zorunda Değildir. Jackie Higgins.

Fotoğraf Neden Kusursuz Olmak Zorunda Değildir. Açıklamalı Modern Fotoğraf. Jackie Higgins. Çeviren : Firdevs Candil Çulcu. Hayalperest Yayınevi, 2014.

 

Modern sözcüğü burada güncel / günümüzde anlamında kullanlmış; postmodernin öncülü anlamında değil…

Sokaktaki adamın anladığı biçimde fotoğrafla değil, genel olarak görsel sanatlarla ilgili olanlara yönelik bir kitap. Sıradışı bir fotoğrafın çok tutarlı bir kompozisyon, olağanüstü ayrıntılı ve konuyu destekleyen bir aydınlatma, üst düzey fotoğraf donanımı, kusursuz pozlama, ileri derecede beceri gerektiren çekim sonrası işlemler ile gerçekleştirildiğini düşünüyorsanız, okuyacaklarınız sizi şaşırtacak!

Portrelerden manzaralara 6 ayrı bölümde ele alınan güncel sanat fotoğrafları, sanatçı ve kullandığı yöntem hakkında kısa çerçeveler halinde bilgilerin de yer aldığı bir biçemde sunulmuş. Tümüyle renkli fotoğraflarla dolu… Kitabın temel işlevi daha fazlasını öğrenmek için merak uyandırmak ve güncel görsel sanat akımları hakkında yüzeysel de olarak bilgilenerek bu sanat ürünlerinden daha fazla tad alabilmeyi sağlamak diyebilirim. Fotoğraf makinası kullanmadan çekilen fotoğraflar, çekimi haftalar sürebilen fotoğraflar, çamura düşmüş ve üstünden arabalar geçmiş gibi duran fotoğraflar bekliyor okuru!

Kağıt seçiminden tasarımına, baskı kalitesine kadar kutlanması gereken bir ürün olduğunu da söylemeliyim. Baskısı Çin’de yapılmasa, fiyatı daha da yüksek olurdu sanırım…

Advertisements

3 thoughts on “Fotoğraf Neden Kusursuz Olmak Zorunda Değildir. Jackie Higgins.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s