Sevmek.

Yazının özünü en başta söyleyeyim : Sevmek, tek taraflı bir eylemdir.

Hiç şaşırtıcı olmaması gereken bir yargı bu. “Güneş ısıtır”, “yağmur ıslatır” gibi. “Başka nasıl olabilir ki” diyebileceğiniz… Gene de yazmaya gerek var. Çünkü, kimileri bunun farkında değil gibi!

Dilbilgisi açısından durum çok basit. Yürümek, bakmak, tutmak eylemleri nasıl bir özne tarafından gerçekleştirilirse, sevmek eylemi de öyle. Yürüyüp yürümeyeceğiniz sizin bileceğiniz bir şey. Bakmak da öyle. Bakmanız, ne başkasının sizin baktığınız yöne bakmasını ne de baktığınız kişinin size bakmasını gerektirir. Bu kadar basit!

Herhalde sevmek eyleminin kendine özgülüğünden, bunun aslında diğer eylemler gibi olduğunu gözden kaçırıyoruz. Birini seviyor olmak, o kişinin -bir biçimde- bu eyleme katılmasını gerektiriyor sanıyoruz. Sevmekle, o kişi üzerinde önceden var olmayan bir hakka sahip olduğumuzu, sevmek eyleminin bizde  – doğal olarak! – oluşturduğu beklentileri karşılamaya gayret etmenin, sevdiğimiz kişi açısından bir zorunluluk olduğunu sanıyoruz. Bu mantıksız. Sevmek, bizi alacaklı yapmaz. Sevme eyleminin beklenti (sevilme beklentisi) doğurması, onu alışveriş düzeyine indirger.

Sevmek bir tür alışveriş değildir. Sevmek, eylemlerimizin çoğundan farklı, bizi pek çok diğer canlıdan ve birbirimizden ayıran, tümüyle neden-sonuç bağlamında veya mekanistik olarak açıklanamayan özel bir eylemdir. Alışveriş öyle değildir. Satıcıya parayı verdiğinizde, onun da size karpuzu vermesi gerekir. Arabanıza benzin konduğunda para ödemeniz gerekir. Size hizmet eden garsona bahşiş verirsiniz. Sevmenin bunlarla ne ilgisi var? Bir yere gitmek istiyorsanız, yürür, koşar, uçağa binersiniz. Hangisi uygunsa… Acıkırsanız, yiyecek bulursunuz, karnınızı doyurursunuz. İşlem tamamlanır, eyleminiz sonlanır, konu kapanır.

Birini sevdiyseniz, bu sizden kaynaklanan, sizin gerçekleştirdiğiniz bir eylemdir. Bu eylemin diğerlerine göre bir üstünlüğü olduğuna inanıyorsanız, bu biraz da “karşılıksız” olduğundandır. Sevmek, karşılıksız vermektir.  Sevebiliyor olduğunuz için kendinizle gurur duyabilirsiniz. Seviyorsanız, sevebiliyorsanız, şanslısınız! Tadını çıkarın. Ama alkış beklemeyin!

Sıkılmadıysanız, biraz daha açalım konuyu. Sevmek, seven açısından, keyif verici, yüceltici bir eylemdir. Sevmek, ödülünü birlikte getirmiştir zaten; sizi daha insan yapar. Sevginizin nesnesi bir insan değil, bir iş, bir hayvan veya hayatın kendisi de olabilir. Tüm bu durumlarda algılamanız, yönelimleriniz değişir, güdülenmeniz artar. Bir kediyi sevip okşadığınızda sizin için gösteri yapmasını, bir sokak köpeğini beslediğinizde sizin korumanız olarak can vermesini bekliyorsanız ortada bir sorun vardır: Yapmaya çalıştığınız, alışveriştir.

Eylemin öznesi olmadığınız duruma da bakalım: Biri sizi sever. Siz ona karşı benzer bir duygu hissetmezsiniz. Korku filmlerinde ve polisiyelerde bu durum artık bir “sapığınız” olduğu anlamına gelir. Sevgisini nasıl karşılıksız bırakırsınız? Alacağını niye vermezsiniz? Sanırım, böyle sorulduğunda sevginin neden bir alışveriş olamayacağını kavramak daha kolaylaşıyor. Kadın cinayetlerinin nasıl gerekçelendirildiğinden hiç söz etmedim üstelik! Kabul edin, seviliyor olmak kişiye hiç bir sorumluluk yüklemez, yüklememeli!

Sevmekle birine bağ bağışladığınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Üstelik tehlikeli bir yanılgı bu, tüm taraflar için… Sevginizin “karşılıksız” olması sizi rahatsız ediyor, üzüyor, hatta kızdırıyorsa… sanırım yardıma gereksiniminiz var!

Peki, ya sevgi “karşılıklı” ise?

İşte o zaman, mucizelerin varlığına inanın! Bir mucizeyi, pizza ister gibi sipariş edemeyeceğinizi, ne kadar bağırıp tepinseniz de birilerinin size mucize ikram edemeyeceğini bilin!

Karşılıklı sevgi, sevgisini karşılıksız vermekle mutlu olanların başına gelen bir mucizedir.

Advertisements

One thought on “Sevmek.

  1. Pingback: Nasıl Sevmeli | Bulent Celasun's Blog

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s