Peri Gazozu. Ercan Kesal.

Peri Gazozu. Ercan Kesal. İletişim Yayınları, 7nci Baskı, 2013.

Peri Gazozu

İlk kez Nuri Bilge Ceylan’ın filmi “Bir Zamanlar Anadoluda”nun senaryo yazarı ve oyuncusu olarak karşılaştığım Kesal’ın okuduğum ilk yapıtı bu.

Bizde, Avrupa ve Rus edebiyatında örnekleri bulunan, “taşradaki doktor” tarafından yazılmış öyküler, romanlar biliriz. Bir anlamda, bu “öyküleştirilmiş anılar seçkisi” de onlardan biri.

Tarihimizin hepimizde az-çok iz bırakan dönemi 12 Eylül’ün öncesi ve sonrası, kitaptaki anlatıların hemen tümünün dokusunda hissediliyor. Belki de bitmek bilmeyen 12 Eylül demek gerek… Kesal, yazdıkları ile “devrimci”, “solcu” bir açıdan bakıyor gibi dursa da, aslında ülkesini, insanlarını önemseyen, onlar için bir şeyler yapmak isteyen, gücü yetmediğinde acı çeken herhangi bir aydının durduğu yerden bakıyor. Öyküleştirdiği -çoğu yürek burkan- anıları, “taşradaki doktor” kalıbının ötesine taşıyan önemli bir farklılık, Kesal’ın da gözlemlediği insanların ortamına benzer bir ortamdan gelmiş, çocukluğunu onlarla aynı koşullarda geçirmiş olması… Bu durum, anlattığı insanlara onlarla aynı düzlemden bakabilmesini sağlıyor. Gözlemlerini can yakıcı, acısını daha gerçek yapan bu.

Okunmalı!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s