Umut Ne işe Yarar?

Kırmızı Eldivenler

İnsanı, kendine benzer hayvanlardan ayıran en önemli özellik herhalde “problem çözme”. Tekerleği bulmaktan köprü yapmaya, uçakla yolculuktan gökdelenler dikmeye dek akla gelebilecek pek çok gelişmişlik ölçütünün temelinde problem çözme becerisi var. Bunlar, sorun olarak algılanan doğa düzenleri olabildiği gibi, insanın büyük ölçüde kendi yarattıkları da olabiliyor. Ne yapıyoruz o zaman? Düşünüyoruz, kafa patlatıyoruz, icat yapıyoruz, tünel kazıyoruz… problemi çözüyoruz. Bu konuda bizimle yarışabilecek bir başka yaratık yok, bildiğimiz… Bu beceriyi, yalnızca doğayı bir anlamda alt etmede kullanmıyoruz. İnsanlar arası ilişkilerdeki tıkanıklıkları, sürtüşmeleri gidermek veya (öylesi işimize geliyorsa) körüklemek için de aynı yeteneğe başvurabiliyoruz. İki düşmanımızın birbirini yemesini sağlarsak, bir problemimizi çözmüş olabiliyoruz örneğin! Pek akıllıyız vesselam!

Önümüzde, çözülmesi olanaksız bir sorun olduğunda ne yapıyoruz? Kafamızı gerçekten patlatsak bile çözülmeyecek bir sorun, çözümlenemez olduğunu çok net görebildiğimiz bir problem… Umut, işte orada devreye giriyor! Düşüncenin eyleme, emeğin ekmeğe dönüşmesinde bolca kullandığımız umut, burada da yardıma yetişiyor: Sorunun çözüleceğini umuyoruz! İçimizde bir rahatlık… Serinlik… Problemi çözemedik ama, olsun…

Umut, doğal tam sayılar kümesindeki işlemlerde “pi” sayısının karekökünü kullanmamıza izin veriyor; “sorun yok!”. Kim istemez bunu? O yüzden değil mi, “umut fakirin ekmeği” dememiz.

Bu umut, çaresizlik karşısında yalana sarılıp kendimizi kandırmamızın aracı. Afyonumuz umut.

Alır mıydınız?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s