Göstergebilim, görüngübilim veya yalnızca laf kalabalığı!

Önce söz vardı. Yazı, çoook sonra geldi…
Doğru gibi, ama değil!
Önce, “görüntü” vardı. Önce algı vardı.
Söz, epey sonra geldi. Yazı, daha dün…

Peki ben nereden geldim buraya şimdi?
Şu CD kapağından, açıkçası:

Missouri_Sky

Biri kontrbas diğeri gitar çalan iki usta müzisyenin caz albümü. Sevenler için, yumuşacık, akıcı, insanı rahatlatabilen parçalar. Konu müzik olsa, daha fazlasını yazmam zor. Belki şimdi de; göstergebilim, fenomenoloji, reklamcılık, iletişim gibi alanlarda uzmanlaşmış olanlara sahneyi bırakmam gerekiyor… Cesaretimi (cahil cesareti sayıp) bağışlasınlar; dayanamayıp yazıyorum.

CD kapağında albümün adı yazıyor (ne yazacaktı ki?): “Beyond The Missouri Sky”. İngilizce “beyond”; ötesi, ötesinde, öteye gibi sözcüklerle çevrilebiliyor. Missouri bir yer adı, sky da gök demek; bilmeyenler için…

Şimdi, bu açıklamalara ne gerek var diyebilirsiniz. Şundan: Albümün adının “yazılışı” ile albüm kapağının “görüntüsü” birbirine ZIT anlamdalar! Kabul edelim ki bu, alışıldık bir durum sayılmaz. Yazı (metin), açıkça Missouri göğünden “ötesi” ile ilgili. Abartarak söylersek, “Missouri göğü” dışında her şeye gönderme yapmaya açık. Kapakta ise yazı büyüklüğü ve görüntü yerleştirme ile yaratılan etki, albümün “Missouri Göğü” üzerine olduğunu düşündürecek biçimde…

Bu müzisyenlerin geçmişlerine ve bu albümdeki parçalara bakınca, albümün adı gerçekten “Missouri Göğü” olmalıydı diyesi geliyor insanın.
Ama, değil!

Peki, bu blog yazısının başlığındaki ağır sözcükler niye?
Şu soruları sorabilmek için:
1) Yazı, kısmen de olsa görüntüye dönüştüğünde (yazı, zaten görüntü değil midir sorusunu ayrı tutarak), anlamı nasıl bu kadar değişebiliyor?
2) İki anlam (metindeki ve görüntüdeki) birbiri ile çeliştiğinde, hangisinin yeğleneceğini öngörebilir miyiz? (Yazıdan milyonlarca yıl kıdemli olan görüntü, burada puanları topluyor olabilir mi?).
3) Yoksa, bu kadar önem verdiğimiz “anlam”, bir kaza mı yalnızca?

Wittgenstein’ın da kulakları çınlasın, bu arada 😉

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s