Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında. Haruki Murakami.

Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında. Haruki Murakami. Çeviren : Pınar Polat. Doğan Kitap, 5inci Baskı, 2013.

Murakami

Okuduğum ikinci Murakami romanı (ilki, Sahilde Kafka).

Polisiyeyi andıran kurgusu ve sokaktaki adamın diline dayalı anlatımıyla kolay okunan, sayfalarını hızlı hızlı çevirebildiğiniz bir roman. Kahramanımız Hacime’nin tek çocuklu bir ailenin oğlu olarak geçirdiği çocukluğundan orta yaşlarına kadar uzanan hayatını izliyoruz. Hayatına giren dört kadından üçüne yakından bakarak… İlk aşkı Şimamoto, ilk aldattığı kadın İzumi ve karısı Yukiko.

Murakami’nin anlatısı, önünüze renkli yumaklardan ipler seriyor gibi. Roman bittiğinde, bazı iplerin sizi götürebileceği yerlerin ufkun ötesinde olduğunu görüyorsunuz. Bunların hangileri olduğunu roman bitmeden bilemeyeceksiniz. Sonu izleyiciye bırakılan filmlerden hoşlanmıyorsanız, Murakami’ye kızabilirsiniz bile. Oysa, yola çıkarken size hiç bir söz vermemişti!

Romanın adı, aslında ana izleğin özeti gibi… Sınırın güneyi, merak edilebilir bir yer. Zor da olsa, gidilebilir bir yer. Orada olduğunu sandığınız, her neyse, gerçekten orada olabilir; sınırı geçebilirseniz! Aradığınız, güneşin batısında ise işiniz zor. O yön, belki de sınırın güneyinden eli boş dönenler için… Okuma zevkinizi bozmadan, ancak bu kadarı söylenebilir sanırım.

Roman, bencil bir erkeğin (olmayanı yok derler!) bakış açısından anlatılıyor. Kadınların ne hissediyor olabileceğini örtük biçimde, hatta -bilerek- eksik aktarmak için güzel bir yol bu. Sonu, biraz da bu nedenle, sürprizlere gebe olan romanın ilk bölümlerinden bir alıntı ile bitirmek istiyorum. Kahramanımızın sevdiği, doya doya (!) aldattığı ve sonra bunun için kendine hep kızdığı İzumi’nin, henüz yolun başlarındayken ona söyledikleri  (s.36) : “Her şeyi kendi kendine düşünmeyi yeğliyorsun ve aklından ne geçtiğini kimsenin bilmesini istemiyorsun. Belki de tek çocuk olduğun içindir. Kendi başına düşünmeye ve davranmaya alışmışsın. Bir hesaplar yapıyorsun, eğer aklına yatıyorsa, bu senin için yeterli oluyor.  (…) Bu da beni korkutuyor. Kendimi terk edilmiş hissediyorum”.

Marukami’yi gördüğümde; ona, hayatımı zorlaştırmak için neden bu kadar kararlı olduğunu soracağım.

Advertisements

2 thoughts on “Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında. Haruki Murakami.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s