Bachfest Ankara. İlk Konser.

Bir grup “Bachsever”in çabalarıyla düzenlenen ve etkinlikleri 2014 yılına yayılan Ankara Bach Festivali (Bachfest Ankara), 14 Ocak Salı akşamı, ODTÜ Kemal Kurdaş salonundaki ilk konser ile başladı. Düzenleyiciler adına yapılan kısa tanıtım konuşmasında; etkinliklerin temel amacının başkent Ankara’nın, içinden otoyollar geçen koca bir köy haline gelmesine tepki olduğu dillendirildi.

Konserde, soprano Emma Kirkby, kemancı Ingrid Seifert ve İzmir Barok topluluğu yer aldı. Bach döneminin bestecilerinin eserleri, dönem çalgıları eşliğinde sunuldu. Şeker pembesi klavsen ve günümüzdeki türevlerine göre gösterişsiz olan diğer çalgılar ilgi çekiciydi. Salonda yüzlerce dinleyici vardı ve konser genel olarak çok başarılıydı. Ancak, bence en büyük övgüyü sopranomuz, İzmir Devlet Operası üyesi Linet Şaul hak etti.

Linet Saul

Soprano Linet Şaul

Şaul, Emma Kirkby ile birlikte söylediği iki yapıtta da dinleyenlerin gözlerini yaşartacak derecede başarılıydı. Onu dinlerken, klasik müziğe ilgisiz kulakların bile yabancı kalamayacağını düşündüğüm bir güzellik ile karşı karşıya olduğumu düşündüm. Gurur duydum. Henry Purcell’in “Love, thou art best of human joys” bittiğinde, deyim yerindeyse, salon yıkıldı! Konserin sonunda yer alan düet de kesilmeyen alkışlara karşılık olarak ikinci kez seslendirildi.

Düzenleyicileri ve konserde yer alan müzisyenleri, başta Linet Şaul olmak üzere, kutluyorum.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s