Ruhi Mücerret. Murat Menteş

Ruhi Mücerret. Murat Menteş. April Yayıncılık, 2013

Ruhi Mücerret

Çok kolay okunan, insanın neredeyse her cümlesini aklında tutmak isteyeceği bir aforizmalar kitabı. Çizgi roman tadındaki kapak tasarımı içerik ile uyumlu. Yukarıdaki fotoğrafta Cüneyt Arkın görünüyor olsa da, kitabın orijinal kapağını elinize alıp baktığınızda; açı değiştikçe, karlı (siyah beyaz) televizyon ekranını veya Orhan Gencebay resmini görebiliyorsunuz.

Mayk Hammer maceralarına göndermeler içeren, kahramanları da çoğu kez Mayk Hammer gibi düşünüp davranan, İstanbul kokulu, akıcı, gülümsetici bir yapıt. Kabaca iki bölümden oluşuyor. Yolları kesişen iki ana roman kişisi, bu bölümlerde, olup biteni kendi açılarından anlatıyor. Yaşları (Ruhi Mücerret 100 yaşında, Civan Kazanova 40 gibi) ve özgeçmişleri farklı olan bu iki kahraman; hayata bakışlarından eylemlerine, sözlerine kadar birbirine benziyor. İkisi de Murat Menteş! Kitap (adını koymasa da) kapitalizmin önemli bir aracı olan reklam ve pazarlamanın hepimizi birbirimize benzettiğini, “kişi” kavramının “tüketici” kavramı ile eşitlenmesinin çirkinliğini anlatıyor. Bunu, okuru sıkmadan, eğlendirerek yaptığını söylemek gerek. “Action”, Mayk Hammer kitaplarındaki kadar bol! Menteş’in tüketim toplumu ile ile ilgili farkındalık yaratmanın veya kendi farkındalığını paylaşmanın ötesine geçen bir amacı hissedilmiyor. Kahramanların, tüm farklılıklarına karşın benzer roman kişileri olması veya yaşadıklarının onları benzer kılması Menteş’in bilinçli bir seçimi de olabilir. Bilemiyorum. Kitapta, günlük yaşamımızın hemen her anını kuşatan markalar ve reklamlar cirit atıyor; Arçelik’ten Coca Cola’ya, Mado’dan LC Waikiki’ye… Bu arada, yazarımızın yazar arkadaşları Alper Canıgüz ve Murat Uyurkulak da unutulmamış…

Kitabın hemen her paragrafına serpilen, her biri bir romanın özü olabilecek özdeyişlerden birkaç örnek:

“Benim yaşımda aşk, kimin kollarında öleceğine karar vermektir. Aslında, her yaşta öyledir”.

“Her insan ölecek yaştadır”.

“Evlilik dediğin, kadına dırdır etme yetkisi, erkeğe de somurtma imtiyazı veren kutsal bağdır”.

“Birinin duygularına haddinden fazla değer verirsen, onu anlaman imkansızlaşır”.

“Aptallar kötüleri zeki zanneder”.

“Tembellik, duyguları harekete geçirir”.

“Umut, gerçeklerle; umutsuzluk ise hayatla bağını gevşetiyor insanın”.

Kitap, kapağının aksine, nereden baktığınıza göre değişebilen bir içerik sunmuyor. Bir çizgi roman gibi, sıkılmadan izliyorsunuz resimleri ve sözleri. Kapağını kapadığınızda sizi başka biri yapmıyor; yeni ve size özgü bir yolculuğa çıkma arzusu uyandırmıyor. Bittiğinde saatinize bakıyor, “Ayten’i mi arasam işkembeciye mi gitsem” diyorsunuz. Hayat, eskisi gibi devam ediyor.

Sonuç: Yetenekli bir yazardan güzel bir tatil kitabı.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s