Bulut Atlası

Filme giderken yalnızca Wachowski’lerin filmi olduğunu, filmde Tom Hanks dahil pek çok ünlünün yer aldığını, uzun ve fantastik bir film olduğunu biliyordum. İzledikten bir saat sonra da bu notları yazıyorum; başkalarının izlenimlerinden etkilenmemek için…

Ayrı ayrı çekilmiş dört film kurguda birleştirilmiş … gibi! Kuşku yok ki, bunları bağlayan -zoraki- öğeler de senoryaya eklenmiş… Geçmişten geleceğe uzanan zaman çizgisi üzerinde ileri geri hareket ediyoruz işte… Film hakkında en sonda söylenecek olanı başta söyleyeyim: Bol krema, azıcık pasta!

Mesajı olan ve -seyircinin zor anlayacağı düşüncesiyle olsa gerek- mesajını defalarca yineleyen bir film bu. Tam bir Hollywood işi, aşırı cafcaflı ve her yanı klişe dolu… Sıkılmadan seyrediliyor gibi olması (uzunluğu da dikkate alındığında) bir başarı sayılır mı bilmiyorum. Bence, “mesaj” çok daha kısa, allanıp pullanmamış, teknoloji soslarına bulanmamış bir filmcikle verilebilirdi. Gene de hakkını vermek gerek; filmde polisiye var, “action” var, intihar var, “gay” var, sevişme sahnesi var, kovalamaca var, zenci-beyaz durumları, geçmiş-gelecek gidiş gelişleri, iyi adam-kötü adam tripleri, sevimli reklam filmi bebecikleri,  bilim kurgu tadları var… Var oğlu var! Sanki filme değil de; hem kahvaltı, hem öğle yemeği, hem akşam yemeği yemeğe gitmişsiniz ve hepsini önünüzdeki tabağa (olmadı, tepsiye) doldurmanız gerekmiş gibi!

Hiç mi iyi bir şey yoktu diye düşündüğümde belki oyunculuklar iyiydi diyebilirim. Onların da pek zorlandığını sanmıyorum. Tom Hanks ve Hale Berry çokça göründüler. Hugh Grant’ın seyircisi onu bulabildi mi bilmiyorum! Susan Sarandon oradaydı, Matriks’in kötü adamı Hugo Weaving de! Hemen herkes birkaç karakteri birden oynuyordu; bunun sanatsal önemini pek kavrayamadığımı itiraf ediyorum… Ha, bir de müzik var: Bulut Atlası Altılısı. O da iyiydi!

Sonuç : Keşke, Paul Thomas Anderson’un yan salonda oynayan “Master”ına gitseydik 😦

—————————————————————————————————————————————-

This is a small note on the Movie “Cloud Atlas”. I can categorize my impression as “negative”, in short.  A rather  ordinary Hollywood production… Passing Paul Thomas Anderson’s “Master” to watch this particular movie was a mistake. (And, I say this even without watching the former).

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s