Kaman Japon Bahçesi ve Hacı Bektaş Gezisi.

Haziran’ın ikinci haftası (2012) bir tura katılıp Kırşehir civarına geziye gittik. Yolu oralara düşebilecekler için kısa izlenimler:

Japon Bahçesi. Kırşehir’in Kaman ilçesine bağlı Çağırkan beldesinde yer alan, Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü tarafından yapılmış bir bahçe. Enstitü tarafından 1986’dan bu yana kazı çalışmaları yürütülen Kalehöyük kazı yerine komşu. Bahçe; büyük beklentilerle gitmediğiniz, kalabalığa denk gelmediğiniz ve gösterişten çok huzur aradığınızda bir cennet sayılabilir. Temiz, bakımlı, adeta her şey kendiliğinden öyle olmuş gibi görünen hoş kokulu bir dünya parçası… Bana bak, bana bak diye bağıran, rol çalan çiçekler yok… İnsanın saatlerce oturup kendini ve doğayı dinleyebileceği bir yer. Kent yaşamının temposunu seven, dizi filmleri kaçırınca üzülen, öndeki araba yeşil yanar yanmaz fırlamayınca kornaya basan biriyseniz; burada çok sıkılabilirsiniz…. Ben ne eşşekmişim de diyebilirsiniz ama olasılık düşük!

Japanese Garden, Central Anatolia

Japon Bahçesi. Kaman, Kırşehir. Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü tarafından tasarlanan ve ziyarete açık tutulan bahçe.

Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Müzesi. Harika! Müthiş! Olağanüstü! Özellikle de sizi bilgilendiren kişi mesleğine aşık bir arkeolog ise! Dıştan çimenle örtülü bir kümbet görünümündeki müze, modern bir yapı. Çağdaş müzeciliğin kavramlarına dayanıyor ve olanaklarını kullanıyor. İçinde sıkılmanız için bir neden düşünemiyorum. Yukarıda tanımladığım bahçe herkese hitap etmeyebilir, kimilerine sıradan gelebilir belki ama bu müzeyi sıradan bulabilmek için insanın… başka bir şey olması gerek.  Mutlaka görün deyip anlatmasam? Yalnızca, müzenin üzerinde çalıştığı Kalehöyük ve yakınlardaki iki höyüğü kazı planlarının yaklaşık yüz yılı kapsadığını söylesem? Uyanın dostlar; burası Anadolu!

Hacı Bektaş. Bölgenin inanç değerlerini paylaşmayan ama mistik bir hava solumak için gidenleri hayal kırıklığı bekliyor olabilir. New Age ve yeni mistik akımların güçlenir gibi olduğu günümüzde bölgeyi bu tür bir turizm etkinliğinin içine çekmek mümkün (istenir mi, doğru mudur bilemem). Ancak, şu andaki haliyle, bu potansiyeli gerçekleştirmekten çok uzak görünüyor. Değişik rehberlere görece küçük olan mahalde sorduğumuz hemen hiç bir soruya yanıt alamadık. Tuvaletlerin nerede olduğunu biliyorlar yalnızca! Külliyedeki mezarların kime ait olduklarını bilen çıkmadı. Mezar taşlarının biçimlerinin orada yatan kişi hakında ne söylüyor olabileceğini hiç merak etmemişler örneğin… Belediyenin küçük bir giriş ücreti tahsil ettiği mezarlık ve anıtlar kısmı (Çilehane) başka bir hayal kırıklığı. Aşıkların, İlhan Selçuk ve Turhan Selçuk’un da mezarlarının bulunduğu bu yer aleviler için saygın olmalı. Öyleyken -girişte para da alınıyor olmasına karşın- her yanda çöp bulunması insanın içini sızlatıyor. Belediye Başkanı Sn. Selmanpakoğlu’nun yapması gereken çok şey var daha… Öte yandan, şu ana dek yapılmış olanları da küçümsememek lazım. Ancak, daha iyisi mümkün!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s